MEDOVNÍKY  •  KRASLICE  •  Viera Bojnáková

 

                        

         

Volám sa Viera Bojnáková. Pečeniu a zdobeniu  medovníkov  sa venujem približne tridsať rokov. Učarovala mi ich vôňa, krása a možnosť oddýchnuť si pri ich zdobení a vymýšľaní nových vzorov.

Pri zdobení využívam prvky ľudovej tvorby - mriežkovú a čipkovú techniku. Niektoré vzory výšiviek prenášam na medovník a dotváram ho. Vďačnou výzdobou sú ornamenty a kvietky rôznych tvarov a veľkostí. Všetky tieto prvky spolu s fantáziou vytvárajú štýl mojich medovníkov.

Recept mám svoj vlastný. Nezdedila som ho, len základný recept som rokmi vylepšovala. Najviac sa venujem zdobeniu bielou polevou, ale vyhoviem aj "požiadavkám trhu" a na želanie pripravím aj medovníky zdobené farebnou polevou. Používam potravinárske farby a drobné cukrové perličky.

Pripravujem medovníčky k rôznym príležitostiam a pre rôzne firmy. Spomeniem niekoľko krajín, kde všade si odniesli zákazníci moje medovníčky: Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Ukrajina, Švédsko, Holandsko, Francúzsko, Taliansko, Anglicko, Japonsko, Austrália, USA, Turecko. S Cechom historických remesiel som predvádzala zdobenie medovníkov v rôznych mestách. V zahraničí som naposledy prezentovala svoje medovníky v Paríži, Krakove a Opole a na svetovej výstave EXPO 2015 v Miláne v slovenskom pavilóne.

Kraslice zdobím o niečo dlhšie ako medovníky. Začínala som v osemdesiatych rokoch klasickou voskovou batikou. Inšpirovala som sa ľudovou tvorbou a neskoršie som skúšala aj iné, modernejšie vzory. Teraz využívam aj vzory modrotlače a modranskej keramiky, ale aj tzv. madeirové vzory.

Budem rada, ak Vás pohľad na moje medovníky a kraslice zaujme a poteší.

 

 

     

   

 

TOPlist